Govs ala un avots

Nepiekāpīgo dabas spēku meistardarbs

Govs ala un avots

Nepiekāpīgo dabas spēku meistardarbs

Govs ala un avota veidotā krauja ir iespaidīga un izcili ainaviska vieta. Šī ir vieta, kurā jūties mazs un vari apjaust dabas spēku – neatkārtojamu un nepiekāpīgu, jo viens no šīs vietas veidošanās iemesliem ir avota darbība, kas radījusi eroziju. Šeit izveidojusies 14 metrus augsta smilšakmens siena ar pārkari jeb cirkveida klinšu ieloku aptuveni 20 metru diametrā ar pārkari. Ieloka dziļumā atrodas plaša niša, kas turpinās kā ala un dziļākajā daļā ir pildīta ar avota ūdeni. Savukārt ieloka dienvidu malā, nogāzes lejasdaļā ir Mazā Govs ala – šaura un zema, 4 metrus gara sausa ala.

Ala veidojusies sarkanīgos smilšakmeņos. Lielākais šāda tipa veidojums Salacas baseinā, kā arī viens no lielākiem Latvijā. No klints izplūst avots, kurš joprojām turpina drupināt Govs alas klintis – avota debits ir 2,5 litri sekunē, un tā ūdens veldzēs dabas mīļus, kam izdosies šo vietu atrast. Mazsalacas novada mājas lapā teikts, ka alas platums un garums bijis ap 25 metri, augstums 10 metri. Nosaukums radies tādēļ, ka reiz te esot kritusi un gājusi bojā govs.

Vairāk par to, kāda ir šīs vietas interesantā veidošanās vēsture, lasiet Dabas aizsardzības pārvaldes mājaslapā.

Kā atrast? Google Maps ierakstot “Govs ala”. Norāžu te nav, visvieglāk piekļūt laivotājiem no upes puses, bet ziņkārīgākie var mēģināt atrast pieeju no ceļa puses. Ceļš ir pavisam blakus šai skaistajai vietai un gājiens caur brikšņiem nebūs garš, tomēr, jāraugās lai nesanāk kā govij nostāstos.

Govs ala un avots

Share This