Inčukalna Velnala

Sikspārņu ziemošanas vieta

Inčukalna Velnala

Sikspārņu ziemošanas vieta

Inčukalna Velnala ir 16 metrus dziļa un 5 – 6 tūkstošus gadu sena smilšala. 19. garākā Latvijas ala. Ieejot alā, nokļūstat lielā zālē, kuras kupolveida griestu augstums sasniedz apmēram 4 metrus, savukārt platums 6,5 metrus. Ala ir tumsā tīta, tāpēc noderēs lukturītis, lai veiktu pilnvērtīgu izpēti. Nereti tajā saliktas sveces. No zāles, tālāk tumsā, aiziet sānu ejas. Velnalai ir divi avoti – viens tek virs alas, otrs iztek no pašas alas (tā temperatūra +7 grādi). Ala savulaik piesaistījusi arī arheologu uzmanību, bet kultūrslānis nav atrastas. Toties metra dziļumā ir konstatētas avota plūstošās smiltis.

Piebraucot pie objekta, sākumā būs jānokāpj pa kāpnēm, kas atjaunotas 2011. gadā un izveidotas nogāzē, kuru pavasarī klāj skaists vizbuļu klājums. Vislabāk šo vietu apmeklēt pavasarī vai rudenī, kad kokiem vairs nav lapu – tad paveras vislabākais skats uz atsegumiem un pašu alu. Objekts nav daudz apmeklēts. Lielākoties te izdodas sastapt vien tos, kas brauc šeit pēc avota ūdens. Netālu no alas, pļaviņā, izveidota jauka atpūtas un piknika vieta.

Ala ir sikspārņu ziemošanas vieta, tādēļ ziemā to nevajadzētu apmeklēt vai arī to darīt ļoti klusi, lai netraucētu sikspārņu ziemas miegu. Viens no aprakstiem, kas publicēts 1847.gadā, norādīts uz to, ka smilšakmens sienās ieskrāpēti daudzi uzraksti – jebkuras plašākas tūrisma plūsmas pavadoņi. Tas liecina par to, ka jau 19. gadsimta vidū ala ir bijusi iecienīts apskates objekts. 20. gadsimta 30. gados ala nereti minēta tūrisma ceļvežos un tūrisma literatūrā. Sevišķi daudz ala minēta padomu laikos ap 20. gadsimta 60. gadiem. Iespējams, ka tad Velnala ir bijusi populārāka un ceļotāju vairāk apmeklēta nekā tagad.

Ala ir aizsargājams dabas objekts un arī arheoloģijas piemineklis, tāpēc pret jāizturas saudzīgi un nevajadzētu tajā radīt jaunus ieskrāpējumus un jebkā citādi to bojāt.

Braucot pa Valmieras šoseju, aplī pirms “Sēnītes”, pie vienas no izejām ir norāde “Inčukalna velnala.” Sekojot norādei, jābrauc pa līkumotu ceļu cauri mežam, kur pēc kāda laika būs jauna norāde uz alu – jauns, labs zemes ceļš. Sasniedzot stāvlaukumu, jādodas pa iemītu taciņu līdz kāpnēm, kas aizvedīs līdz alai.

Koordinātas: 57.126434, 24.645681

Inčukalna Velnala

Share This