Oleru purva taka un Oleru muiža

Pārpurvojies ezers 100 hektāru platībā un muiža ar erotiskiem sienu zīmējumiem

Oleru purva taka un Oleru muiža

Pārpurvojies ezers 100 hektāru platībā un muiža ar erotiskiem sienu zīmējumiem

Oleru purva taka atrodas Rūjienas novada Jeru pagastā esošajā Oleru purvā. Tas ir pārejas tipa purvs apmēram 100 hektāru platībā. Īsta kosu, cūkaušu un puplakšu valstība. Puplakši te lielā skaitā vērojami gan Melnalkšņu dumbrājā, gan jau pašā purvā. Atrodami arī citi purvam raksturīgie augi, tostarp dzērvene (galvenokārt aug lielā dzērvene). Oleru purva lielākais dziļums 3,25m, un līdz 0,3m dziļumam ir kūdra.

Purva vietā agrāk bijis ezers, kura līmeni Oleru muižas īpašnieks barons Krīdeners ap 1860. gadu pazeminājis par 1 – 1,5m. Tāpat arī ticis izrakts grāvis no ezera uz Oļas upi. Kopš tā laika ezers sācis strauji aizaugt. Šobrīd visa ezera agrākā atrašanās vieta ir pārvērtusies par purvu. Tagad ceļu uz muižu rotā skaista ozolu aleja, un arī parka daļā ozolu ir daudz.

Oleru purva taka ved gar Oleru muižas ēku kompleksu, cauri parkam, egļu mežiem, līdz nelielam skatu tornim purva malā. Purva takas atjaunošana nav pabeigta, un tā tikai daļēji izejama sausām kājām.

Oleru muižas kungu māja celta 1880. gadā. To cēlis Endzeles barons Engelharts savam dēlam. Muižā atrodas kolonnu veidā taisītas krāsnis un Valsts nozīmes mākslas piemineklis – sienu gleznojumi ar erotisku motīvu no 18./19.gs. Gleznojumu fragmenti atrodami uz vairākām sienām, bet vēlāko pārkrāsojumu un sienu mitruma dēļ dažās sienās pilnībā izzuduši. 2000. gada februārī muiža nodegusi un tagad tiek atjaunota. Muižā notiek ikgadējās Lieldienu svinības ar tirdziņu, augusta mēnesī Kamermūzikas koncerts, kā arī citi kultūras pasākumus. 2017.g. maijā muižā noritēja intensīvi atjaunošanas darbi.

Brauciens ar auto no Rīgas (150 kilometri) aizņems apmēram divas stundas. Tomēr taka viegli sasniedzama arī ar sabiedrisko transportu. Piemēram, braucot ar autobusu Rīga – Rūjiena, jākāpj ārā pieturā “Oleri,” un garāka pastaiga var sākties. Īstiem staigāšanas entuziastiem var ieteikt doties tālāk pa ceļu līdz Burtnieka ezeram, pa ceļam apskatot lielu daudzumu dižkoku.

Takas sākums: 57°48’39.0″N 25°22’16.2″E

<div class="fb-comments" data-href="http://uzzini-iepazisti.lv/objekti/interesantas-vietas-latvija/oleru-purva-taka-un-oleru-muiza" data-numposts="5"></div>

Oleru purva taka un Oleru muiža

Share This