Raunas Staburags

Aizmidzis raudošs milzis

Raunas Staburags

Aizmidzis raudošs milzis

Raunas Staburags ir neparasta un sevišķi aizsargājama vieta, kas atrodas Raunā, vien pāris kilometrus no paša centra, Raunas upes labajā krastā. Viegli pieejams, ar labi iekārtotu infrastruktūru, un to apmeklē daudz cilvēku. Tādēļ – ja vēlaties baudīt Raunas Staburaga neparasto ūdens dziedājumu, kam piemīt teju meditatīvs un hipnotizējošs “dziedājums”, ieteicams turp doties agrā rīta stundā vai darba dienā.

Raunas Staburaga veidošanās iesākusies aptuveni pirms 8000 gadiem. Šobrīd šī kāpņveida (avotkaļķu) krauja ir ap 35 metrus gara un apmēram 3,5 metrus augsta. Sastāv galvenokārt no pārkaļķotām sūnām, kas laika gaitā sacementējušās. Pēc Daugavas Staburaga appludināšanas šis ir izteiksmīgākais šūnakmens veidojums (pieminēšanas vērts ir arī Lībānu-Jaunzemju atsegums Kazu gravas ziemeļrietumos), kas turpina augt un veido neparastu skatu, kad ūdens sūcas cauri sūnām un nolīst pār Raunas upi. Vieta ļoti ainaviska arī ziemā, kad ūdens pakāpeniski sasalst un Staburags apaug ar ledu. Staburags ir trausls, un uz tā nekādā gadījumā nevajadzētu kāpt, lai neiznīcinātu šo neparasto dabas veidojumu, kas “aug” ļoti, ļoti lēni.

Protams, par šī dabas brīnuma veidošanos ir arī savas teikas. Viena no tām vēstī par milzi, kurš apsēdies šai vietā un raudošs iemidzis, un arī miegā asaras turpinājušas līt. Tāpēc Raunas Staburags ir līdzīgs raudošam milzim, kas iemidzis šai vietā. Jāmin, ka par Staburagu sauc vietu, kur pie avota veidojas saldūdens kaļķiežu paugurs. Tāpat ievērības cienīgs ir fakts, ka šūnakmens ir Latvijas nacionālais ģeoloģiskais simbols. Šūnakmens ir stipri sacementēts saldūdens kaļķieža paveids, ko sauc arī par kaļķa tufu un blīvo avotkaļķi. Tam ir arī vairāki vietēja rakstura nosaukumi: Bauskas apkārtnē – radzis, Raunas apkārtnē – pūrāsis, Pļaviņu apkārtnē – sūnakmens, Kurzemē – ķauķis. Šūnakmens senāk ir bijis iecienīts pieminekļu un ēku apdares materiāls. Šūnakmens redzams Siguldas pilsdrupās, Vecpiebalgas baznīcā, Krimuldas muižas ēkās, Cēsu pils kāpnēs, Ogres pasta nama apdarē, vairākās Rīgas ēkās un citās vietās, t.sk., Raunas centrā esošajās ēkā. No Raunas apkārtnes tika vests šūnakmens kolonādei, kas ietver Raiņa pieminekli Raiņa kapos (tēlnieks K. Zemdega).

Koordinātas: 57.19207 25.36148 un autostāvvietas koordinātas, no kuras tālāk jādodas kājām – 57.32307 25.59838. Kā atrast? Pavisam viegli – no Raunas centra sekojiet norādēm vai ierakstiet Waze “Raunas Staburags”

 

<div class="fb-comments" data-href="http://uzzini-iepazisti.lv/objekti/interesantas-vietas-latvija/raunas-staburags" data-numposts="5"></div>

Raunas Staburags

Share This