Spiģu jeb Rūcekļa ala

Reizēm saklausāmas pērkonam līdzīgas skaņas

Spiģu jeb Rūcekļa ala

Reizēm saklausāmas pērkonam līdzīgas skaņas

Spiģu jeb Rūcekļa ala Naukšēnu novadā (pavisam netālu no Burtnieku un Valkas novadu robežām) ir interesants un skaists objekts ar brīnišķīgu atpūtas un telšu vietu. Vienīgā zināmā ala pie Sedas upes. Izgrauzusies sarkanā smilšakmens klintī, Sedas labajā krastā pie kādreizējā Ķemeres – Kārķu ceļa, kur pār Sedu bijis Rāmnieku koka tilts, kas mūsdienās nav saglabājies. Pie alas var pieiet pa dēļu laipiņu. Tur var arī arī ērti iegūt dzeramo ūdeni – jebkurš trauks piepildās ļoti ātri, jo avots ir ļoti intensīvs, ūdens plūst ar ātrumu 5 litri sekundē. Pie upes ir labiekārtota plaša teritorija, kas piemērota gan telšu vietām, gan atpūtai pie ugunskura. Ērti var novietot arī transportlīdzekļus – vietas pietiks visiem.

Alas veidojusies, pateicoties avotam Rūceklītim. Avots ir spēcīgs, un ūdens izplūst ļoti intensīvi. Ūdens ir arī samērā auksts, vien 5,5 grādi. Savu nosaukumu avots un ala ieguvusi pateicoties tam, ka reizēm no alas nākot pērkonam līdzīgas skaņas, kas saistāms ar hidroģeoloģiskajiem procesiem šajā vietā. Ieejas augstums ir 1,5 metri, tālāk ala ir 2 metrus plata un 7,8 metrus gara. Alu ietverošais atsegums ir neliels, līdz 5 metrus augsts. Tas izveidojies Sedas pamatkrasta nogāzē, pateicoties avota darbībai.

Atsegumu veido sarkanīgs smilšakmens. Iezis satur fosilo zivju atliekas. Smilšakmens atsegums ar avotu ir vienīgie šādi veidojumi plašā apkārtnē. Avots ir valsts nozīmes pazemes ūdeņu monitoringa vieta. Netālu no alas ir arī vairākas seklas kritenes, kas liecina arī par citiem tukšumiem pazemē. Tuvumā ir arī geokačinka (Geocache) slēpnis.

Alu var viegli atrast, WAZE programmā ievadot nosaukumu “Spiģu ala.”

<div class="fb-comments" data-href="http://uzzini-iepazisti.lv/objekti/interesantas-vietas-latvija/spigu-jeb-rucekla-ala" data-numposts="5"></div>

Spiģu jeb Rūcekļa ala

Share This