Virsaišu ūdenskritums

Jaunpienācējs Latvijas ūdenskritumu saimē

Virsaišu ūdenskritums

Jaunpienācējs Latvijas ūdenskritumu saimē

Virsaišu ūdenskritums atklāts tikai 1998. gadā. Vismaz tāda ir oficiālā versija. Tomēr ģeogrāfs Ivars Strautnieks sev nemaz nepiedēvē atklājēja godu. Ekskluzīvi portālam “Uzzini – Iepazīsti” viņš par ūdenskritumu saka: “Es tikai esmu pirmais, kurš to popularizēja, padarīja plašāk zināmu. 1998. gadā darbojos projekta ietvaros, kur mans uzdevums bija apzināt ģeoloģiskos un ģeomorfoloģiskos objektus Abavas senielejā. Vienlaicīgi veicu arī vizuālo ainavu novērtējumu. Tajā laikā izmērīju ūdenskrituma augstumu un ūdensteces platumu.”

Ģeogrāfam šo dabas pieminekli parādījuši vietējie iedzīvotāji, kuri par to zinājuši jau sen. Tas atrodas Kurzemē, Talsu novada Abavas pagastā, Virbupes labā krasta pietekā netālu no Virsaišu mājām. No Ceļa Stende – Sabile ir jābrauc cauri koku audzētavai “Mazsili.” Līdz mērķim krietns gabaliņš jānoiet kājām pa dabas taku, kura marķēta ar sarkanu punktējumu.

Virsaišu ūdenskritums ir 1,7 metrus augsts, savukārt platums pavasaros un rudeņos var sasniegt 4 metrus. Tas ir neparasts tādā ziņa, ka ūdens nekrīt vertikāli, kā ierasts citiem līdzīgiem objektiem, bet gan nolīst pār ieslīpu dolomīta atsegumu. Kopš 2001. gada tam ir valsts aizsargājamā ģeoloģiskā un ģeomorfoloģiskā dabas pieminekļa statuss. Savukārt 2010. gadā tas ticis izvēlēts par gada ģeoloģisko pieminekli.

Dabas taka kopumā vijas apmēram 3 kilometru garumā un ļauj apskatīt ne tikai pašu Virsaišu ūdenskritumu, bet arī civilizācijas maz skartas ainavas. Pār dolomītu kāplēm urdz strauts, krastu kraujās atsedzas ieži, krustu šķērsu sakrituši nolūzuši koki. Pie ūdenskrituma, gravas augšā ir izveidota atpūtas vieta, kur var patīkami pavadīt laiku, ieturēties un arī kurināt ugunskuru.

Koordinātas: 57°5’37.46″N 22°32’46.856″E

<div class="fb-comments" data-href="http://uzzini-iepazisti.lv/objekti/interesantas-vietas-latvija/virsaisu-udenskritums/" data-numposts="5"></div>

Virsaišu ūdenskritums

Share This